Beyaz Rusya Ligi Heyecanı Devam Ediyor

By Uncategorized

Beyaz Rusya Ligi, futbol karşılaşmalarını devam ettirmesiyle dünya gündeminde yer alıyor. Salgın hastalık nedeniyle bütün spor karşılaşmaları iptal edilirken Beyaz Rusya ligi devam ediyor. Maçların oynanması, özellikle program sıkıntısı çeken bahis severleri çok memnun ediyor.

Beyaz Rusya Ligi Hakkında

Beyaz Rusya bir Doğu Avrupa ülkesi olarak Avrupa’nın merkezinde bulunuyor. 1991’de SSCB dağılana kadar, birliğe dahildi ve kulüp takımları Sovyetler liginde mücadele ediyordu.

Sovyetler Birliği dağılınca, Beyaz Rusya da (Belarus) bağımsızlığını ilan ederek 1992’de Beyaz Rusya ligi yani kendi dillerince Vışeyşaya Liha’yı kurdular. 17 takımla kurulan ligin ilk katılımcısı Dinamo Minsk’tir. Sovyetler liginde de şampiyonlukları bulunan Minsk, 1995 yılına kadar 5 şampiyonlukla ligi domine etti.

2006-2018 yılına kadar arka arkaya 15 şampiyonlukla Bate Borisov ligin en domine takımıdır. Günümüzde lig 16 takımla temsil ediliyor. Ligin son şampiyonu Borisov’un hegemonyasını yıkan Dinamo Brest’tir.

2020-2021 dönemi ligin 6. haftası oynandı. Altı maç sonunda 13 puanla Slutsk lider durumda bulunuyor. Son şampiyon 14., Bate Borisov da 4. dördüncü sırada yer alıyor.

Beyaz Rusya Ligi Statüsü

Beyaz Rusya Premier Ligi ve 1. lig olarak karşılaşmalar oynanıyor. Premier ligde 16 takım, 1. ligde de 14 takım çift devreli olarak maçları oynuyorlar.

Premier ligde 30 maçın sonunda ligi şampiyon bitiren takım Şampiyonlar ligine, ikinci ve üçüncü bitiren takımlar da Avrupa ligine birinci eleme turlarından katılıyorlar. Ligin son iki takımı 1. lige düşüyor. 1. ligin şampiyonu ve ikincisi de premier lige çıkıyorlar.

Belarus Premier Ligi Nereden İzlenebilir?

Belarus Premier Ligi, çoğu iddia kanalına dahil edildikten sonra lig ve takımları hakkında araştırılmalar yapılmaya başladı. Bu araştırmalar içerisinde en sık sorulan soru ise ligin hangi kanal ve ülkelerde izlendiği. Bu bağlamda, lig maçları ülkenin ulusal kanalında yayınlanmaktadır. Belarus 5 üzerinden izlenebilen maçların takip edilebileceği ülkeler ise; Rusya, Ukrayna, Slovenya, Hırvatistan ve Karadağ’dır. Ancak maçları takip etme imkanı bulunan ülke sayısı günden güne artış göstermektedir.

Ligde Yer Alan Takımlar Hangileri?

Belarus Premier Ligi’nin toplam piyasa değeri 79.95 milyon Euro olarak belirtilmektedir. Salgın sebebiyle İngiltere Premier Lig’den bile daha fazla gündeme geliyor. Lig bünyesinde fikstura girdiği görülen toplamda 16 takım yer alıyor. Bu takımların isimleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

– Slutsk

– Vitebsk

– Torpedo Zhodin

– Gorodeya

– Energetik BGU

– Isloch Minsk

– Slavia Mozyr

– BATE

– Rukh Brest

– Dinamo Brest

– FC Minsk

– Dinamo Minsk

– Shakhtyor

– Neman Grodno

– Smolevichy

– Belshina